WATCH DOCS

plakat Sanok 2019 (1)
17. Objazdowy Festiwal Filmowy
WATCH DOCS
Prawa człowieka w filmie
 
15 – 18 października
BWA Galeria Sanocka
Rynek 14
PROGRAM:
seanse dla szkół (po wcześniejszej rezerwacji)
 
15.10 (wtorek)
godzina 9.00 – „Centralny dworzec autobusowy”, reż. T. Elší, Czechy 2018 /78’/
Największy na świecie dworzec autobusowy i jego mieszkańcy.godzina 11.00 – „Granice pracy”,
reż.  A. Rychlíková, Czechy 2017 /72’/
Ukryta kamera śledzi w pracy ludzi wykonujących najgorzej płatne zawody.

16.10 (środa)
godzina 9.00 – „Anni”,
reż. Z. Rikun, Chiny 2017 /78’/
Chińscy aktywiści protestują w obronie dziesięciolatki prześladowanej za poglądy ojca.
Po projekcji odbędzie się spotkanie z mec. Judytą Kasperkiewicz.

godzina 11.00 – „Młodzi idą dalej”,
reż. S. Jewell-Kemker, Kanada 2018 /87’/
Młodzi Eko – aktywiści kontra światowi przywódcy.

17.10 (czwartek)
godzina 9.00 – „Punkt krytyczny. Energia OdNowa”,
reż. Ł. Bluszcz, Polska 2017 /83’/
Pierwszy polski pełnometrażowy dokument poświecony zmianom klimatu, porusza kwestie istotne dla świata z naszej lokalnej pespektywy.

godzina 11.00 – „Proces. Federacja Rosyjska kontra Oleg Sencow”,
reż. A. Kurov, Polska, Czechy, Estonia 2017 /72’/
Sfingowany proces ukraińskiego reżysera i walka
o jego uwolnienie.
Po projekcji odbędzie się spotkanie z mec. Judytą Kasperkiewicz.

18.10 (piątek)
godzina 10.00 – „Wojna informacyjna: Rosja kontra Zachód”,
reż. P. Moreira, Francja 2018 /97’/
Rosyjska machina propagandowa od podszewki.

Wstęp: bezpłatny

Wojciech Pietrasz

 Niebylec

wernisaż: 11.10. godzina 18:00
wystawa trwa do 13.11.2019 r.
 Pietrasz www
„Podczas wystawy pod tytułem Niebylec Wojciech Pietrasz prezentuje w przestrzeni BWA Galerii Sanockiej swoje najnowsze obrazy, w których twórczo rozwija towarzyszącą mu już od kilku lat poetycką wizję człowieka z czasów prehistorycznych. O ile jednak do tej pory w swojej twórczości kreślił opowieść o wspólnocie, przedstawiał zapis bezcelowych wędrówek grupy anonimowych postaci, tak teraz skupia się na pojedynczej figurze, eksploruje jej indywidualny rys psychologiczny, ustawia ją w centrum – tak kompozycji jak i treści obrazu. Wydaje się, że dla praczłowieka z płócien artysty zakończyła się era nomadyzmu, na pierwszy plan przedstawienia wysuwa się osobista relacja jednostki z przestrzenią wokół niej. Wojciech Pietrasz tworzy zbiór symbolicznych portretów, konstruuje, w sposób niezwykle
osobisty, postać człowieka pierwotnego, jednocześnie kreując wzorzec paleolitycznego everymana, który stanowi dla niego wizualne studium porównawcze między tym co dziś i u zarania ludzkości, punkt wyjścia do rozważań nad ponadczasowością ludzkich stanów emocjonalnych, smutków, lęków i tęsknot. Współczesny widz, kontemplujący obrazy artysty, uświadamia sobie swoje własne miejsce w długim łańcucha życia, którego ogniwa budują kolejne pokolenia umierających i rodzących się bytów(…)  /Marcin Krajewski/
Wojciech Pietrasz – urodzony w 1973 r. w Rzeszowie. Absolwent Wydziału Malarstwa krakowskiej ASP. Dyplom z wyróżnieniem z malarstwa w 1998 r w pracowni prof. Adama Wsiołkowskiego. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, fotografią. Mieszka i pracuje w Krakowie. Związany z nieformalnymi grupami malarzy: Neoromantycy oraz Projekt o Nieznanym Tytule. Wystawy indywidualne: Czasami chciałbym Cie udusić, Galeria Łącznik, Kraków (2012); Cię nad życie, Centrum Sztuki Współczesnej Solvay, Kraków (2017); Ogień, Centrum Sztuki Współczesnej Solvay, Kraków (2019). Najważniejsze wystawy zbiorowe; 9. Triennale Małych Form Malarskich, Galeria Sztuki Wozownia, Toruń (2013); 13. Ogólnopolski Przegląd Sztuki Współczesnej FORMA, Rawicz (2013); AAF Maastricht, Gallery Second Eye (2014); Im dalej w las. Neoromantycy wobec natury, Fundacja 2 wymiary, BWA Galeria Sanocka, Sanok (2017); Im dalej w las. Neoromantycy wobec natury, Fundacja 2 wymiary, Stacja Muranów, Warszawa (2017); Piękni malarze, Miejska Galeria Sztuki 12, Cieszyn (2017); Projekt O Nieznanym Tytule, Galeria Dystans, Kraków (2018); Projekt O Nieznanym Tytule, SLOT Art Festival, Lubiąż (2018); Projekt O Nieznanym Tytule, DESA UNICUM, Warszawa (2018); Siódmy Krzyżyk, Profesor Adam Wsiołkowski z uczniami w jego 70-lecie, Galeria Pryzmat, Kraków (2019)
ZAPRASZAMY!!

Zajęcia z rysunku i malarstwa dla dorosłych

plakat zajęcia dla dorosłych 2019 2020

ZAJĘCIA ARTYSTYCZNE  (DLA MAŁYCH I DUŻYCH) (w roku szkolnym 2019/2020)

 

zajęcia edukacyjne 2019 20
WARSZTATY PLASTYCZNE DLA DZIECI:

GRUPA MŁODSZA (5-8 lat)
WTOREK godz 16:00
czas trwania zajęć 45 min.
Dla młodszej grupy mamy całą różnorodność plastycznych atrakcji. Stosowanie podczas naszych zajęć różnorodnych technik plastycznych stymuluje predyspozycje twórcze dzieci. Rozwija fantazję, zdolności skojarzeniowe, pomysłowość, giętkość, oryginalność, płynność myślenia, zachęca do poszukiwań nieszablonowych rozwiązań. Każde zajęcia będą niezwykłą przygodą z wykorzystaniem innej techniki plastycznej.

Koszt: 40 zł miesięcznie, organizator zapewnia materiały.

GRUPA STARSZA (9-12 lat)
WTOREK godz 17:00
czas trwania zajęć 60 min
.

Grupie starszej chcemy zaproponować wprowadzenie w zagadnienia „dorosłej sztuki”. Dzieci poznają różne techniki rysunkowe, malarskie oraz inne techniki artystyczne. Na zajęciach będą omawiane również podstawowe zasady rysunku, malarstwa, perspektywy oraz zagadnienia z dziedziny sztuki.

Koszt: 40 zł miesięcznie, organizator zapewnia materiały.

LEKCJE RYSUNKU I MALARSTWA
DLA DOROSŁYCH

Jeśli lubisz rysować lub malować, chcesz zapoznać się z różnymi technikami plastycznymi  i przyjemnie spędzić czas – zapraszamy na nasze zajęcia. Uczestnicy nie są skrępowani sztywnymi regułami – mogą rozwijać swoje indywidualne zainteresowania i talenty plastyczne.

GRUPA POCZĄTKUJĄCA
poniedziałek godz. 17:00 – 20:00

GRUPA ZAAWANSOWANA
środa godz. 16:00 – 19:00

Koszt: 40 zł miesięcznie

Informacje i zapisy:
BWA Galeria Sanocka,
Rynek 14, 38-500 Sanok,
tel./fax: 13 463 60 30
e – mail: galeriasanocka@gmail.com
www.bwa.sanok.pl
godziny otwarcia: Poniedziałek 10 – 15, Wtorek – Piątek 10 – 17, Sobota 10 – 14
ZAPRASZAMY

Marcin Pecka

Pecka zaproszenie
 
wernisaż: 06.09.2019, godzina 18:00
wystawa trwa do 04.10.2019
„Autor czerpie inspiracje z otaczającego go świata. Pretekstem do namalowania obrazu może być wszystko: pejzaż, wspomniane zwierzęta, napotkani ludzie – rozmowy z nimi, stany emocjonalne, tacka po zjedzonym torcie, kawałek topiącego się loda na chodniku,
sierść zgubiona przez jego kota…. Chaos? Raczej wielość bodźców – może czasem meczących, zbyt obciążających – przekształca w swoistą rodzaju wizje na płótnie. Jak mówi sam autor „przełożenie czegoś złego na coś dobrego”.
Surrealistyczny świat z obrazów Marcina Pecki daje dużą przestrzeń interpretacyjną każdemu odbiorcy. Żywe, ostre kolory, odważnie stawiane plamy, miękkie, organiczne formy zestawione ze stanowczą prostą geometryczną linią jak i dynamika kontekstualna –
wszystko to angażuje wyobraźnię i wciąga widza w iluzyjny świat autora(…).” /Paulina Dębosz/
Marcin Pecka (ur. w Bieczu, 1985r.). Przygodę ze sztuką rozpoczął w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Nowym Wiśniczu. W 2012 r. obronił licencjat ze specjalizacją grafiki warsztatowej w pracowni prof. Marka Olszyńskiego, a następnie w 2015 r. uzyskał tytuł magistra z wyróżnieniem w pracowni rysunku prof. Stanisława Góreckiego i prof. Marleny Makiel-Hędrzak na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Pasją artysty są również podróże. Od 2007 r. zwiedził łącznie 28 krajów na różnych kontynentach, zostawiając swoje obrazy m.in. w Australii, na Filipinach, w Malezji, Norwegii, Niemczech, Danii, Kanadzie oraz w Meksyku. Mieszka i pracuje w Rzeszowie.
ZAPRASZAMY!!

Plenerowy Spektakl Teatralny Poza Czasem

Urząd Miasta Sanoka, BWA Galeria Sanocka oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Sanoku zapraszają na Plenerowy Spektakl Teatralny 

POZA CZASEM

w wykonaniu Teatru AKT z Warszawy

9.08.2019

Miejsce – Rynek

Godzina – 20.30

Wstęp: Bezpłatny

W razie niesprzyjających warunków atmosferycznych Teatr wystąpi 16.08 o godzinie 20.30

 

Teatr Akt  jest niezależną grupą teatralną działającą w formie stowarzyszenia od 1991 roku.  Początkowo zespół tworzył w dziedzinie teatru pantomimy i teatru ruchu. Z czasem główną sceną wypowiedzi artystycznej staje się plener i ze spektaklami ulicznymi grupa kontynuuje teatralną przygodę, podróżując do dużych miast i miasteczek w Polsce i za granicą. Domeną wciąż pozostaje sztuka mimu, gestu, plastycznego obrazu, uzupełniana elementami cyrku, tańca i wszelkiego rodzaju akrobacji.  Od 2010 roku siedzibą grupy jest budynek przy ulicy Łaziebnej 9 na Olszynce Grochowskiej, który jest bazą do realizacji teatru objazdowego, a także lokalnych, warszawskich  projektów artystycznych.

Spektakl  Poza czasem

To metafora podróży w czasie i przestrzeni, która prowadzi w głąb własnej wyobraźni. Podejmujemy ją nieświadomie każdego dnia, poszukując wartości i dociekając sensu istnienia. Podróżując doświadczamy, poznajemy, pokonujemy słabości, a potem nigdy nie pozostajemy już tacy sami. Zderzają się tu nowe doświadczenia z refleksją nad przemijaniem. Wędrówka poza czasem to chwila, w której możemy się zatrzymać i dostrzec drugiego człowieka obok nas.

Fantazyjna opowieść utrzymana jest w malowniczej stylistyce steampunk, łączącej styl retro z fantastyką naukową. Teatr ruchu, pantomima, taniec i elementy nowego cyrku w połączeniu z muzyką graną na żywo składają się na ekspresyjne widowisko.

Spektakl został przygotowany we współpracy z Miastem Stołecznym Warszawą.

Premiera – 2014
Reżyseria – Agnieszka Musiałowicz
Scenografia – Tomasz Musiałowicz, Hektor Werios
Muzyka grana na żywo – Grzegorz Szyma i Dominik Strycharski
Fotografia i grafika – Hektor Werios
Produkcja – Teatr Akt
Występują: Marta Suzin, Karolina Banaszek, Agnieszka Musiałowicz, Marek Kowalski, Tomasz Musiałowicz, Janusz Porębski, Krzysztof Skarżyński, Grzegorz Rajs
Organizatorzy: Urząd Miasta Sanoka, BWA Galeria Sanocka, Miejska Biblioteka Publiczna w Sanoku

 

plakat2

WAKACYJNY OGRÓD SZTUKI

wakacyjny ogrod sztuki 2019

 

Zapraszamy dzieci na letnie warsztaty artystyczne do BWA Galerii Sanockiej

 

WARSZTATY  FILMU ANIMOWANEGO

termin: 1 – 5 lipca

godz. 10.00-13.00

dzieci w wieku 8-12 lat

miejsce: BWA Galeria Sanocka.

Zajęcia bezpłatne.

 

Podczas warsztatów dzieci zapoznają się z wybranymi technikami tworzenia animacji poklatkowej. Mali twórcy wymyślą scenariusz, stworzą bohaterów, którzy będą chodzili, mówili, uśmiechali się.

 

 WARSZTATY  TEATRALNO – PLASTYCZNE

termin: 8 – 12 lipca

godz. 10.00 – 13.00

dzieci w wieku 8-12 lat

miejsce: BWA Galeria Sanocka.

Zajęcia bezpłatne.

 

Gry i zabawy teatralne, przygotowanie i wykonanie oprawy plastycznej, zakończone premierą spektaklu.

Premiera spektaklu odbędzie się  12 lipca o godzinie 18.00

 

WARSZTATY  EKSPRESJI TWÓRCZEJ

termin: 15 – 19 lipca

godz. 10.00 – 13.00

dzieci w wieku 9-12 lat

miejsce: BWA Galeria Sanocka.

Zajęcia bezpłatne

 

Podczas warsztatów ekspresji twórczej, dzieci przygotują pod okiem instruktorów projekty prac plastycznych, inspirowanych sztuką ulicy / street artem i pop artem.

 

Zapisy: telefonicznie lub osobiście w siedzibie galerii (tel: 13 46 360 30, poniedziałek – piątek 10.00-17.00)

ilość miejsc ograniczona.

 

WAKACYJNY OGRÓD SZTUKI

Realizowany w ramach Gminnego Programu Profilaktyki Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na rok 2019 w zakresie zagospodarowania czasu wolnego dzieci  i młodzieży – program alternatyw.

(film animowany / plastyka / teatr)

 

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

Zmicier Wajciuszkiewicz w BWA Galerii Sanockiej

Robert Motelski

robert motelski zaproszenie
Przestrzenie
wernisaż: 29.03 (piątek)
godzina 18:30

wystawa trwa do 30.04.2019 r.

Przestrzenie

Kilka lat temu na początku października płynąłem kanu Czarną Chańczą. Podczas jednego z postojów późnym wieczorem, mogłem zobaczyć wyjątkowo rozgwieżdżone niebo z wyraźnie widoczną drogą mleczną i ogromna ilością gwiazd, które nie są widoczne w mieście gdzie jest duża ilość sztucznego światła. Podobne wrażenie miałem także podczas podróży w Bieszczady i Karkonosze. Tego rodzaju doświadczenia zainspirowały mnie do pracy nad serią ,,Gwiazdy”.

Nie pamiętam co spowodowało, że motywem moich prac stała się natura. Ten temat zawsze był mi bliski. Z czasem obrazy stawały się coraz bardziej syntetyczne; nie wychodziło to z założenia, ale z własnych doświadczeń podczas obcowania z przyrodą, które wciąż wpływają na mój sposób postrzegania rzeczywistości. Nie wymyślam idei ani formy. Pomysły przychodzą same, potem je realizuję.

Inspiracje do obrazów znajduję podczas wyjazdów, kiedy mam możliwość bezpośredniego kontaktu z naturą. Pomysły i wrażenia analizuję w pracowni. Syntetyzuję formę, usuwam zbędne elementy, wybieram to co najważniejsze. Zawsze bliska mi była abstrakcja, ale realistyczne motywy stwarzały możliwości przekazania również innych treści.

Tytuły prac są zapisem czasu. Zatrzymują chwile, kiedy sytuacja przedstawiona na obrazie, światło, kolor, kompozycja mogłyby zaistnieć.

Tytuły nie są dla mnie najważniejsze, ale pozwalają porządkować obrazy w czasie i dodać im dodatkowe znaczenia. Niektóre motywy są mi bliskie już od dawna. Nie rezygnuję z nich, ponieważ później często wracają w postaci nowych pomysłów. Chciałbym przekazać w formie obrazu energię i rytm zawarte w naturze.

Zestawiam ekspresyjnie malowane elementy z płaszczyznami koloru. Duże znaczenie przywiązuję do kompozycji.

Na wystawie ,,Przestrzenie” w Galerii BWA w Sanoku pokazuję ponad trzydzieści obrazów w dużych, średnich i małych formatach. Są to w większości najnowsze prace z serii: Gwiazdy, Światło czy Ognisko. Tytuł wystawy może odnosić się do perspektywy, jak w przypadku obrazów z serii ,,Góry”, do kosmosu w cyklu ,, Gwiazdy” lub do niejasno nieokreślonej przestrzeni w obrazach ,,Ognisko”.

Robert Motelski urodzony w 1977 r. w Warszawie. W 1997 r. ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych Warszawie. W 2002 r. ukończył z wyróżnieniem Wydział Malarstwa Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie, pod kierunkiem profesor Barbary Szubińskiej. Wcześniej studiował w pracowniach profesorów Antoniego Fałata, Andrzeja Sadowskiego i Ewy Pełki. Brał udział w ponad stu wystawach indywidualnych i zbiorowych. W 2004 r. otrzymał Stypendium Funduszu Promocji Twórczości z Ministerstwa Kultury i Sztuki. W 2008 roku otrzymał stypendium ,,Młoda Polska” z Narodowego Centrum Kultury. Jego prace znajdują się w wielu instytucjonalnych i prywatnych kolekcjach w kraju i zagranicą, a zainteresowania artystyczne skupiają się na studiowaniu pejzażu i na nowatorskim sposobie jego prezentacji.

Akcja Charytatywna dla Ani Pilszak

Szanowni Państwo!

Znana sanocka artystka Ania Pilszak, zmaga się z nowotworem; jest po operacji w trakcie radioterapii i chemioterapii. Potrzebuje naszej pomocy. Ania urodziła się i mieszka w Sanoku. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni prof. Juliusza Joniaka. Od 1991r jest członkiem ZPAP w Rzeszowie. Jest honorowym członkiem Towarzystwa Muzycznego w Sanoku. Została nagrodzona w dziedzinie Kultura i Sztuka Nagrodą Miasta Sanoka. Po 2000 r. Ania współtworzyła kierunek artystyczny na PWSZ w Sanoku i przez wiele lat kształciła młodych ludzi w
zakresie sztuk plastycznych. Co więcej całe życie zawodowe związała z dydaktyką i Sanockim Domem Kultury, a dzięki jej zajęciom Sanok wzbogacił się o kolejne pokolenia artystów. Zresztą Ania od lat promuje miasto i jego artystów w kraju i poza granicami. Zorganizowała dziesiątki wystaw w galerii SDK, prezentując sanoczanom sztukę wielu znakomitych artystów, była
komisarzem wielu plenerów malarskich. Jej wkład w rozwój kulturalny miasta jest nieoceniony. Całe swoje życie niosła pomoc wszystkim, którzy jej potrzebowali. Od samego początku uczestniczyła w corocznych aukcjach charytatywnych WOŚP, dwukrotnie organizowała aukcję charytatywną na rzecz Oddziału Chirurgii szpitala w Sanoku; aktywnie włączała się w akcje Ziemia Sanocka dla Szpitala, dekorowała sanocki Oddział Dziecięcy obrazami bajkowymi (bajkowa klatka schodowa do niego prowadząca to też jej dzieło); wyposażyła w obrazy Oddział Urazowy Szpitala w Lesku, Oddział Onkologii w Brzozowie. Czynnie uczestniczy w Akcji „Niech Kwitną Kwiaty Nadziei” Stowarzyszenia
Walki z Nowotworami w Humennym oraz Dar Med w Brzozowie. Organizowała też zbiórki we współpracy z Polską Akcją Humanitarną, a także słała swoje obrazy na każdą akcję
charytatywną organizowaną przez podkarpackich artystów na rzecz chorych dzieci.

Teraz sama potrzebuje naszej pomocy, bo z powodu choroby znalazła się w bardzo trudnej sytuacji materialnej. Koszty związane z leczeniem oraz rekonwalescencją przekraczają jej finansowe możliwości. Pomóżmy dobru wrócić!!!
Pomóżmy Ani!!!
Dlatego weźmy udział w akcji charytatywnej dla Ani!!!

 

Jak można pomóc?

 

24.03 (niedziela) – zapraszamy do BWA Galerii Sanockiej w godzinach od 13.00 do 18.00, gdzie będzie można kupić min. obrazy i grafiki – przekazane przez podkarpackich artystów. Niektórzy z nich pojawią się osobiście w BWA i bardzo chętnie porozmawiają z Państwem (przy kawie i herbacie) o oferowanych do sprzedaży pracach, doradzą oraz pomogą dokonać trafnego wyboru. Uzyskane ze sprzedaży pieniądze, zostaną przeznaczone na pomoc Ani Pilszak.

Pieniądze można również wpłacać bezpośrednio na subkonto Ani Pilszak, założone przez Fundację Czas Nadziei: Numer subkonta – Maria Anna Pilszak – w Fundacji Czas Nadziei: PBS BANK o/Sanok 08 8642 1184 2018 0037 4228 0030
Wpłaty mogą być dokonywane również poprzez system PayPal. Ma to znaczenie zwłaszcza dla osób chcących wpłacać pieniądze z zagranicy. Link do wpłat znajduje się na stronie fundacji: www.czasnadziei.pl . W zakładce WESPRZYJ. W przypadku wpłaty przez PayPal należy podać cel: dla kogo mają być przeznaczone pieniądze. Przy wpłatach na subkonto Marii Anny Pilszak – tytuł wpłaty jest bez znaczenia, 100% środków na tym koncie jest dla niej.

 

artysci-sercem-pilszaknowyww-768x1109