BWA Galeria Sanocka zaprasza na kolejny pokaz KineDok

„Księżycowy spacer z dziadkiem”
reż. David Alræk | Norwegia 2016 | 46’
24.02 (piątek) godzina 18:00
wstęp wolny

Dokument Davida Alræka to ciepła i zabawna historia rodzinna, której celem jest zatrzymanie wspomnień, które ukształtowały reżysera i które cementują jego relację z ukochanym dziadkiem. Kåre, dziadek reżysera był nieustraszonym podróżnikiem, wynalazcą, zawsze miał fantastyczne pomysły, kolekcjonował również wspomnienia. Dla wnuka był bohaterem dzieciństwa i źródłem inspiracji dla jego późniejszej pracy jako reżysera i fotografa. Kiedy u Kårego zdiagnozowano demencję, David zaczął się bać, że wszystkie ich wspólne wspomnienia ulegną zapomnieniu. Ale dziadek nie jest gotowy, by poddać się losowi. Namawia Davida, by nieustannie szukał nowych wyzwań i wspomnień, które można zatrzymać. Film o tym, jak nowe wspomnienia wymazują z pamięci stare, które powoli ulegają zapomnieniu.

KineDok to unikalny międzynarodowy klub filmowy oraz alternatywna platforma dystrybucyjna skupiająca zarówno miłośników, jak i twórców kina dokumentalnego, zrzesza kilka krajów europejskich: Czechy, Słowację, Chorwację, Rumunię, Węgry, Polskę i Norwegię.
W ramach tego projektu w Sanoku nieodpłatnie dla publiczności będą pokazywane filmy wybrane przez ekspertów KineDok. W ciągu roku obejrzymy 15 europejskich filmów dokumentalnych z wszystkich krajów biorących udział w projekcie. Głównym organizatorem KineDok jest Instytut Filmu Dokumentalnego z siedzibą w Pradze, a koordynatorem w Polsce jest Krakowska Fundacja Filmowa, organizator jednego z najstarszych w Europie festiwali filmowych – Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Zapraszamy!

Księżycowy spacer z dziadkiem plakat

Oscar Nominated Shorts w BWA Galeria Sanocka

BWA Galeria Sanocka zaprasza na pokazy filmów krótkometrażowych kandydujących do tegorocznej nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej

 

Nagrody Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej, powszechnie nazywane Oscarami, od lat niezmiennie stanowią jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień w świecie filmu. Pierwsze statuetki wręczono w 1929 roku w 13 kategoriach, których liczbę z biegiem czasu zwiększono do 24. Mimo że na przestrzeni lat formuła konkursu się rozszerzała, to jedną z niemal od początku istniejących kategorii, jest film krótkometrażowy. Już w latach 30-tych doceniono jego znaczenie dla światowej kinematografii, postanawiając uhonorować najlepszych jego twórców statuetką Oscara. Kategoria ta pozostała do dziś, przyznawane są nagrody zarówno dla najlepszych krótkometrażowych filmów fabularnych, dokumentalnych, jak i animowanych.

Z przyjemnością prezentujemy Oscar Nominated Shorts: Fabuły, które w tym roku zostały wytypowane do wyścigu o największą ilość głosów członków Amerykańskiej Akademii Filmowej.

PROGRAM:

 Enemis Intérieurs, reż. Sélim Aazzazi / Francja, 2016 / 28 min.

Zwyczajne przesłuchanie na miejscowym komisariacie policji zamienia się w śledztwo, podczas którego Francuz algierskiego pochodzenia zostaje oskarżony o ukrywanie tożsamości ludzi podejrzanych o terroryzm. To zbliżenie na obraz trudnej relacji Francji z jej byłymi koloniami podczas burzliwego okresu lat 90-tych. Historia człowieka mającego wpływ na życie drugiego za pomocą jednego ruchu długopisem.

 La Femme et Le TGV, reż. Timo von Gunten / Szwajcaria, 2016 / 30 min.

Elise Lafonataine ma sekretny zwyczaj. Każdego poranka i wieczora od lat macha pociągowi, który przejeżdża obok jej domu. Pewnego dnia w swoim ogrodzie znajduje list od konduktora i jej samotne życie wywraca się do góry nogami. Dwoje anonimowych pisarzy, za pomocą korespondencji nawiązuje obiecującą więź, wymieniając ze sobą czułe listy aż do dnia, gdy linia kolejowa zostaje wycofana.

Silent Nights, reż. Aske Bang / Dania, 2016 / 30 min.

Inger jest wolontariuszem w schronisku dla bezdomnych. Zakochuje się w nielegalnym imigrancie, Kwame. Oboje są doświadczeni przez los. Kwame znajduje wsparcie w ramionach Inger, jednak nie wspomina o rodzinie i dzieciach, które pozostawił w Ghanie. Gdy jego córka zaczyna chorować, zmuszony jest ukraść pieniądze ze schroniska, by opłacić jej leczenie.

 Sing (Mindenki), reż. Kristof Deák / Węgry, 2016 / 25 min.

 Zsofi ma problemy z odnalezieniem się w nowej szkole – śpiew w owianym sławą szkolnym chórze jest jej jedynym ukojeniem. Mimo to okazuje się, że opiekunka chóru nie jest tak inspirującym nauczycielem, za jakiego jest powszechnie uznawana. Zsofi staje przed trudnym wyborem – skonfrontować się ze skorumpowanym systemem, czy pokornie się w nim odnaleźć. Sing to oparty na faktach dramat o dzieciństwie z dużą ilością muzyki w tle, umiejscowiony w post-socjalistycznym Budapeszcie.

 Timecode, reż. Juanjo Giménez Peña / Włochy, 2016 / 15 min.

 Luna i Diego są ochroniarzami na parkingu. Diego pracuje na nocnej zmianie, Luna w dzień.

Łączny czas: 128 min.

Miejsce: BWA Galeria Sanocka

Termin: 25.02, godzina 17.30

 Wstęp: 5 pln

oscary 2017

Paulina Karpowicz – Te wszystkie długie popołudnia

BWA Galeria Sanocka zaprasza na wernisaż wystawy

Paulina Karpowicz

„Te wszystkie długie popołudnia”

wernisaż 17.02 godzina 18.00

wystawa trwa do 17.03.2017

Paulina Karpowicz zaproszenie1

 

 

Złote Mrówkojady w BWA Galeria Sanocka

BWA Galeria Sanocka zaprasza na pokaz filmów krótkometrażowych

filmy wrzutka

Sabina Twardowska – nie dzieje się nic

BWA Galeria Sanocka zaprasza na wernisaż wystawy

Sabina Twardowska
nie dzieje się nic

wernisaż:13.01. godzina 18:00
wystawa trwa do 10.02.2017

„Nie dzieje się nic to wystawa prac, które powstały w wyniku uważnej obserwacji otaczającej mnie rzeczywistości. Na zawartość tych obrazów składają się treści – absurdalne i mocno populistyczne – płynące z telewizji, prasy, polityki i portali społecznościowych. Mam wrażenie, że doświadczamy obecnie ciężkiej kakofonii informacyjnej, co powoduje zacieranie granic pomiędzy tym, co istotne, rzeczywiste, bzdurne i niebezpieczne. Swoimi obrazami oswajam tę dziwną rzeczywistość; wprowadzam humor, który pomaga mi zachować dystans do spraw, które wzbudzają mój niepokój. /Sabina Twardowska/

plakat twardowska

Spotkanie z filmem krótkometrażowym w BWA Galeria Sanocka

BWA Galeria Sanocka Zaprasza na pokazy filmów krótkometrażowych Złote Mrówkojady czyli filmowe zakończenie ferii.

 

27.01 (piątek) – Filmy Noir

Program:

„Hiob”, reż. Marco Gadge, Niemcy

Lata przynoszenia wieści o śmierci uczyniły komisarza Bergera cynikiem. Młoda żona jego nowego partnera, Martina Sterna, z ufnością zwróciła się do komisarza o pomoc. Berger nie radzi sobie z taką bliskością.

 

„Exitus”, reż. Eberhard Weisbarth, Niemcy

W czasie małżeńskiej kłótni dochodzi do morderstwa. Mąż usiłując ukryć zwłoki żony zostaje niespodziewanie zatrzymany przez policję.

 

„Preto e branco” („Czarne i białe”), reż. Alison Zago, Brazylia

Brazylia, rok 1970, czasy dyktatury. Dziennikarz, Eduardo Pena, odkrywa, że jego własne sumienie może być najniebezpieczniejszym z jego wrogów.

 

„Fix”, reż. John W J Cho, Malezja

Yan jest tajnym policjantem udającym dealera narkotyków na lokalnym rynku. Jego tajemniczy przełożony uspokaja go, twierdząc, że ktoś zajmie jego miejsce, ale Yan popada w paranoję i boi się, że jego demaskacja to tylko kwestia czasu.

 

„Schnee in Rio” („Śnieg w Rio”), reż. Manuel Vogel, Niemcy

Rok 1960. Noc. Pociąg na trasie przez Żelazną Kurtynę. Jedzie nim Sebastian, którego tajną misją jest dowiezienie ważnego obrazu do Pragi. Ale po znalezieniu jednego ze strażników martwego w toalecie, Sebastian nagle znajduje się w samym środku dziwacznej historii szpiegowskiej.

 

28.01 (sobota) – Filmy dokumentalne

Dokumenty z MFF Złote Mrówkojady są niestandardowe, wykraczają poza ramy typowego filmu dokumentalnego, mówią o wyrazistych bohaterach i zaskakujących historiach w nieschematyczny sposób. Filmy dokumentalne pokazują rzeczywistość przefiltrowaną przez wrażliwość reżysera oraz wykadrowaną zgodnie z jego zamierzeniami. Dlatego świat, który wydaje się nam dobrze znany, w filmie dokumentalnym potrafi nas zaskoczyć. Czasem też wraz z dokumentalistą docieramy do zakątków, do których sami nigdy nie zaglądaliśmy. Tak będzie też na tym pokazie – wybierzemy się do Indii, by poznać opinię ich mieszkanek o ludziach Zachodu wydawane na podstawie ubrań, jakie wyrzucamy na śmieci; poznamy codzienność wrestlera, mieszkańców słynnego Grunwaldu, czy młodego sędziego piłkarskiego.

Program:

„Born to be mild”, reż. Andy Oxley, Wielka Brytania

Uroczy dokument o Klubie Nudnych Ludzi. Nudni ludzie wbrew pozorom mają zainteresowania i to bardzo nietypowe, o których świetnie opowiadają.

Honorowe wyróżnienie w konkursie Mistrzowie Obserwacji na MFF Złote Mrówkojady 2015

 

„12 metrów 45 centymetrów”, reż. Aleksander Prugar, Polska

12 m 45 cm – to wysokość pomnika Jana Pawła II w Częstochowie. Na co dzień ekipa, która wykonała figurę, buduje dinozaury, wieloryby i niedźwiedzie grizzly. Jak wyglądała tym razem ich praca?

 

„Arena”, reż. Piotr Bernaś, Polska

Dlaczego ludzie dążą do autodestrukcji? Jakie są źródła motywacji człowieka, który wybiera życie polegające na wiecznej walce, okaleczaniu swojego ciała i ryzykowaniu zdrowia? „Arena“ to film o współczesnych igrzyskach, arenie i gladiatorach. Autorem zdjęć jest Łukasz Żal.

 

„Ze wsi Grunwald”, reż. Artur Wierzbicki, Polska

Portret mieszkańców naznaczonego wielką historią Grunwaldu. Jak naprawdę wygląda życie w jednej z najsłynniejszych polskich wsi?

 

„Unravel”, reż. Megna Gupta, Indie/Wielka Brytania

Wizja Zachodu w oczach hinduskich kobiet zajmujących się sortowaniem ubrań wyrzuconych przez Europejczyków.

I nagroda w konkursie Mistrzowie Obserwacji na MFF Złote Mrówkojady 2013

 

„Gwizdek”, reż. Grzegorz Zariczny, Polska

Opowieść o młodym chłopaku, który postanawia zostać sędzią piłkarskim. Nie jest to jednak łatwe. Trzeba być równie bezwzględnym jak piłkarze, kibice, działacze. Czy bohater pozostanie wierny swoim ideałom? Film nagrodzony na festiwalu w Sundance.

I nagroda w konkursie Mistrzowie Obserwacji na MFF Złote Mrówkojady 2014

 

„Szefowa”, reż. Kamila Dróżdż, Polska

Dokument o nietuzinkowej ekspedientce sprzedającej bieliznę na śląskich bazarach.

Prowadzenie – Andrzej Rusin (Kinoteatr Projekt)

 

 

Początek projekcji – godzina 17.30

 Miejsce – BWA Galeria Sanocka Rynek 14

Wstęp – 2 zł

kropka_2

 

„Czerwony Kapturek” w BWA Galeria Sanocka

BWA Galeria Sanocka zaprasza wszystkie dzieci na spektakl teatralny „Czerwony Kapturek” w wykonaniu teatru NEMNO.

26.01 (czwartek)

godzina 17.00

wstęp: 2 zł

czerwony kapturek plakat resized

Fajne ferie w BWA Galeria Sanocka

plakat fajne ferie w bwa resized

BWA Galeria Sanocka zaprasza!

FAJNE FERIE w BWA Galeria Sanocka:

WARSZTATY PLASTYCZNE DLA DZIECI W WIEKU 8-12 lat, 16.01 do 20.01, godz. 10.00 – 11.30, opłata 15 zł za pięć dni.

WARSZTATY TEATRALNE DLA DZIECI W WIEKU 9-12 lat, 23.01 do 25.01, godz. 10.00 – 11.30, opłata 5 zł za trzy dni.

SPEKTAKL TEATRALNY DLA DZIECI „Czerwony Kapturek” W WYKONANIU TEATRU NEMNO, 26.01, godz. 17.00, wstęp 2 zł. Spektakl dla dzieci od lat 5.

SPOTKANIE Z FILMEM KRÓTKOMETRAŻOWYM:

FILMY NOIR, 27.01, godz. 17.30

„Hiob”, reż. M. Gadge, Niemcy

Lata przynoszenia wieści o śmierci uczyniły komisarza Bergera cynikiem. Młoda żona jego nowego partnera, Martina Sterna, z ufnością zwróciła się do komisarza o pomoc. Berger nie radzi sobie z taką bliskością.

„Exitus”, reż. E. Weisbarth, Niemcy
W czasie małżeńskiej kłótni dochodzi do morderstwa. Mąż usiłując ukryć zwłoki żony zostaje niespodziewanie zatrzymany przez policję.

„Preto e branco”, reż. A. Zago, Brazylia
Brazylia, rok 1970, czasy dyktatury. Dziennikarz, Eduardo Pena, odkrywa, że jego własne sumienie może być najniebezpieczniejszym z jego wrogów.

„Fix”, reż. J. W J Cho, Malezja
Yan jest tajnym policjantem udającym dealera narkotyków na lokalnym rynku. Jego tajemniczy przełożony uspokaja go, twierdząc, że ktoś zajmie jego miejsce, ale Yan popada w paranoję i boi się, że jego demaskacja to tylko kwestia czasu.

„Schnee in Rio”, reż. M. Vogel, Niemcy
Rok 1960. Noc. Pociąg na trasie przez Żelazną Kurtynę. Jedzie nim Sebastian, którego tajną misją jest dowiezienie ważnego obrazu do Pragi. Ale po znalezieniu jednego ze strażników martwego w toalecie, Sebastian nagle znajduje się w samym środku dziwacznej historii szpiegowskiej.

Wstęp na wszystkie filmy 2 zł

FILMY DOKUMENTALNE, 28.01, godz. 17.30

„Born to be mild”, reż. A. Oxley, Wielka Brytania
Uroczy dokument o Klubie Nudnych Ludzi. Nudni ludzie wbrew pozorom mają zainteresowania i to bardzo nietypowe, o których świetnie opowiadają.

Honorowe wyróżnienie w konkursie Mistrzowie Obserwacji na MFF Złote Mrówkojady 2015

„12 metrów 45 centymetrów”, reż. A. Prugar, Polska
12 m 45 cm – to wysokość pomnika Jana Pawła II w Częstochowie. Na co dzień ekipa, która wykonała figurę, buduje dinozaury, wieloryby i niedźwiedzie grizzly. Jak wyglądała tym razem ich praca?

„Arena”, reż. P. Bernaś, Polska
Dlaczego ludzie dążą do autodestrukcji? Jakie są źródła motywacji człowieka, który wybiera życie polegające na wiecznej walce, okaleczaniu swojego ciała i ryzykowaniu zdrowia? „Arena“ to film o współczesnych igrzyskach, arenie i gladiatorach. Autorem zdjęć jest Łukasz Żal.

„Ze wsi Grunwald”, reż. A. Wierzbicki, Polska
Portret mieszkańców naznaczonego wielką historią Grunwaldu. Jak naprawdę wygląda życie w jednej z najsłynniejszych polskich wsi?

„Unravel”, reż. M. Gupta, Indie/Wielka Brytania
Wizja Zachodu w oczach hinduskich kobiet zajmujących się sortowaniem ubrań wyrzuconych przez Europejczyków.

I nagroda w konkursie Mistrzowie Obserwacji na MFF Złote Mrówkojady 2013

„Gwizdek”, reż. G. Zariczny, Polska
Opowieść o młodym chłopaku, który postanawia zostać sędzią piłkarskim. Nie jest to jednak łatwe. Trzeba być równie bezwzględnym jak piłkarze, kibice, działacze. Czy bohater pozostanie wierny swoim ideałom? Film nagrodzony na festiwalu w Sundance.

I nagroda w konkursie Mistrzowie Obserwacji na MFF Złote Mrówkojady 2014

„Szefowa”, reż. K. Dróżdż, Polska
Dokument o nietuzinkowej ekspedientce sprzedającej bieliznę na śląskich bazarach.

Prowadzenie – Andrzej Rusin Kinoteatr Projekt

Wstęp na wszystkie filmy 2 zł

ZAPRASZAMY!!!

KineDok w BWA Galeria Sanocka

BWA Galeria Sanocka zaprasza na kolejny pokaz KineDok:

„Wyspa Niedźwiedzia”, Norwegia 2014, reż. Inge Wegge, 82′

Miejsce: BWA Galeria Sanocka
Termin: 17.12 (sobota)
Godzina: 17.30
Wstęp: bezpłatny

Trzech braci wybiera się w wyjątkową podróż. Zainspirowani historią znanego surfera nieustannie poszukującego perfekcyjnej fali, wyruszają na odległą Wyspę Niedźwiedzią. Wyposażeni w deskę surfingową i snowboardową, paralotnię oraz inne sprzęty, przemieniają surową przyrodę wyspy w swój prywatny plac zabaw, a my mamy okazję towarzyszyć im w emocjonujących zjazdach po arktycznym śniegu i surfowaniu po lodowatych morskich falach.


KineDok to unikalny międzynarodowy klub filmowy oraz alternatywna platforma dystrybucyjna skupiająca zarówno miłośników, jak i twórców kina dokumentalnego, zrzesza kilka krajów europejskich: Czechy, Słowację, Chorwację, Rumunię, Węgry, Polskę i Norwegię.
W ramach tego projektu w Sanoku nieodpłatnie dla publiczności będą pokazywane filmy wybrane przez ekspertów KineDok. W ciągu roku obejrzymy 15 europejskich filmów dokumentalnych z wszystkich krajów biorących udział w projekcie. Głównym organizatorem KineDok jest Instytut Filmu Dokumentalnego z siedzibą w Pradze, a koordynatorem w Polsce jest Krakowska Fundacja Filmowa, organizator jednego z najstarszych w Europie festiwali filmowych – Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Zapraszamy!

wyspa niedzwiedzia stopka

Barbara Hubert – czysty relax

„Czysty relax” w BWA Galeria Sanocka czyli wystawa malarstwa Barbary Hubert.

Malarstwo Barbary Hubert można nazwać związkiem romantyzmu i współczesności. Dziesiątki płócien powstałych na przestrzeni ostatnich lat, to nie do końca studia natury, to raczej zapis doznań, jakie wzbudza w autorce obcowanie i obserwowanie dwóch skrajnych żywiołów. Poczynione spostrzeżenia budzą w niej nie mniej krańcowe odczucia: radość, szczęście, spełnienie, a jednocześnie samotność, smutek
i przemijanie. Kompilacja tych doznań zdaje się być motywem przewodnim w budowaniu fabuły obrazu. Właściwie wszystkie kompozycje Barbary Hubert nacechowane są melancholią lub bliżej nieokreśloną tęsknotą za kimś lub za czymś. To swego rodzaju reportaż zaklęty na płótnie, rejestrujący coś niezwykle ulotnego, moment pomiędzy oczekiwaniem, a spełnieniem. Chwile radosne,
a zarazem skażone kolejną tęsknotą. Taka jest moim zdaniem strona liryczno-sentymentalna malarstwa Barbary Hubert. Warstwa formalna zdaje się być inspirowana twórczością Ewy Kuryluk.

Odkrywanie na nowo obranego od lat tematu pejzażu  zmusza autorkę do uruchamiania najskrytszych pokładów wrażliwości. Uczy też cierpliwości i pokory. Niełatwo jest olśnić widza nową jakością tak popularnego, a czasem zdawać by się mogło banalnego motywu. Trudno też zatrzymać odbiorcę przy obrazie, który może łudzić swą „ładnością” na tyle, że czasem można przegapić głębsze wartości zaszyfrowane pod miłą dla oka otoczką. Myślę, że Barbarze Hubert udaję się to bez wątpienia i w tym właśnie tkwi siła jej malarstwa.

                                                                                                               Dorota Rucka-Marmaj

Barbara Hubert urodziła się w 1974 roku w Rzeszowie, gdzie ukończyła Liceum Sztuk Plastycznych. W 1994 roku rozpoczęła studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Pierwsze trzy lata przebywała w pracowni prof. Stanisława Rodzińskiego, następnie naukę kontynuowała w pracowni prof. Leszka Misiaka, gdzie w 1999 uzyskała dyplom. Obecnie pracuje, jako nauczyciel rysunku i malarstwa w Zespole Szkół Plastycznych w Rzeszowie. Uprawia malarstwo i rysunek. W swoim dorobku posiada 39 wystaw indywidualnych, udział w ok. 70 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą .

Barbara Hubert zaproszenie